Avaleht       Algajad       Tugisambad       Edasijõudnud       Kontakt    
Täna on   » Edasijõudnud » ISLAMI PROHVETID » Prohvetite lood  
Prohvetite lood

Miks on Jumal saatnud meile prohvetite lood?

Eelkõige selleks, et me sügavalt nende üle mõtiskleksime. Et me mõtisklemise käigus nendest lugudest ka õpiksime, et need mõjuksid meile nii õppetundide kui lohutusena rasketel aegadel.

Mida see tähendab?

Iga kord, kui Jumal mainib mõnd lugu, teeb Ta seda selleks, et meie saaksime sellest jõudu ja lohutust. Et me suudaksime neid lugusid kõrvutada asjaoludega, mis leiavad aset meie endi eludes, ning sealt tulenevalt ka käituda.

Koraan hõlmab endas tõde, mis on saadetud meeldetuletusena nendele, kes tõepoolest usuvad.

Ilma ilmutusteta, ei teaks me prohvetite elulugudest suurt midagi. Oleme õnnistatud, et Jumal on need meile edastanud. Meieni ei ole toodud kõik lood – Jumal teab paremini, miks just need prohvetid ja miks just need lood, ometi teame kindlusega, et meile edastatakse parimad lood.

Esimese asjana lõi Jumal sule ja käskis sel kirjutada üles kõik, mis saab olema.

Kuidas see täpselt juhtus? Allahu alim. See on üks nendest asjadest, millest me ei pea täpselt aru saama. Miks me nii ütleme? Seepärast, et on palju-palju asju, millest meie mõistus ei ole võimeline aru saama. Sarnaselt usume me näiteks džinnidesse, ometi ei näe me neid: Jumal on asetanud meie silmadele teatud piirangud. Meie mõistusega on sama lugu.

Paljud prohvetite lood on meieni edastatud raamaturahvaste (eelkõige juutide) kaudu, aga nagu me teame, ei võta meie nende tekste enam absoluutse tõena ja sellest tulenevalt on ka kolme tüüpi jutustusi:

1) Koraan ja sunna eitavad (neid lugusid) -> Meie moslemitena neid lugusid ei aksepteeri;
2) Koraan ja sunna on kinnitanud (neid lugusid) -> Meie moslemitena aksepteerime neid lugusid täieliku tõena;
3) Korran ja sunna ei eita ega ei kinnita (neid lugusid) -> Meie moslemitena ei väida ei ühte ega teist – me ei ütle, et need jutustused on tõesed, aga samas ei väida me ka, et need oleks väärad. Jumal teab paremini.

Allikas: Loengusari ‘The Stories of the prophets’, mufti Ismail Ibn Musa Menk; Ibn Kathiri “The Stories of the Prophets” põhjal.